Fibromialgija je neznanka
Fibromialgijo medicina obravnava kot revmatološko stanje. Bolečina je vedno subjektivna zaznava. Pri tej bolezni pa še toliko bolj, saj objektivnih (telesnih) vzrokov ni vidnih.
Močna utrujenost z izrazitimi bolečinami, predvsem v mišicah in sklepih, je eden od najbolj izrazitih simptomov pri fibromialgiji. Ker ne gre za dejansko vnetje mišic ali sklepov, ostaja izvor bolečine neznan.

Pri tej bolezni ni telesnih znakov okvare, zato jo uvrščajo med bolezenske sindrome. Večinoma za to boleznijo zbolijo ženske (50-90%).
Prizadetih je več telesnih sistemov: živčevje, hormonski in imunski sistem.
Ker je bolečina tako razpršena, je diagnozo težko postaviti. Bolniki poleg bolečin občutijo še kronično utrujenost, anksioznost, depresijo, imajo težave s spanjem, itd.
Zakaj naj bi prišlo do fibromialgije ni čisto jasno. Domnevajo le, da se v možganih zaradi določenih razlogov raven nekaterih snovi drastično spremeni, kar vpliva na delovanje centralnega živčnega sistema.
Ta sistem v možgane sporoča npr. bolečino in ima številne druge funkcije. Njegova osnovna naloga je, da čutne zaznave prevede v informacijo, razumljivo našim možganom.